صنعت
اسپکتروفتومتر، طیف سنج، اسپکترومتر
3157
rtl,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-3157,theme-elision,elision-core-1.0.11,woocommerce-no-js,iconic-woothumbs-%d8%a7%d9%84%db%8c%da%98%d9%86,ajax_fade,page_not_loaded,qode-theme-ver-4.5,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

صنایع

آنالیز و طیف سنجی

نفت و پتروشیمی

 

نفت، پتروشیمی و گاز به عنوان منابع عظیم انرژی در جهان می باشند که شامل صدها و هزاران مشتقات حاصله می باشند. ارزیابی این ترکیبات در بخش استخراج، فراوری و نیز تبدیل به محصولات متفاوت اهمیت خاصی دارد. آنالیز ترکیبات شیمیایی و فیزیکی این فراورده ها هم بصورت آزمایشگاهی و نیز بصورت پیوسته بر روی خط تولید بسیار در این صنایع کاربرد دارد. آنالیز شیمیایی ترکیبات، ارزیابی های رنگ سنجی و طیف سنجی هم بصورت روتین و هم بصورت تحقیق و توسعه در این صنایع اهمیت بسزایی دارد. آنالیز نفت خام – نفت سنگین – هیدرو کربن های سبک – هیدرو کربن های پلی آروماتیک – ترکیبات گوگرددار – آنالیز رنگ فراورده ها و . . . ازجمله این اندازه گیری ها می باشند.

صنایع شیمیایی و فلزی

 

صنایع شیمیایی چون صنایع رنگ و رزین، صنایع شوینده، صنایع، صنایع دارویی … و صتایع فلزی چون فولاد، مس، روی، سرب … به عنوان صنعت پایه ای جهت تولید انواع ترکیبات و مواد مختلف می باشند. اندازه گیری این ترکیبات در محصولات تولیدی و فرایند تولید اهمیت کلیدی در تولید و قیمت این فراورده ها دارد. بطوری که افزایش خلوص و درجه کیفیت در این ترکیبات ارزش فراورده ها را ده ها و صدها برابر افزایش می دهد. آزمایشگا ه های کنترل شیمیایی همواره جهت ارزیابی این فراورده ها استفاده میگردد. در این میان دستگاه های آنالیز طیف سنجی در جهت آنالیز های سریع و مطمعن در این صنایع بصورت گسترده استفاده می گردد.

صنایع نور و فتونیک

 

صنایع روشنایی و تولید انواع لامپ ها در راستای تولید منابع تابش با طیف های مختلف نور در زندگی روزمره و استفاده های خاص پزشکی و صنعتی اهمیت دارد. همچنین صنایع نوری با فناوی بالا و تحقیقات حوزه فتونیک همواره نیاز به ارزیابی های کمی و کیفی طیف امواج الکترو مغناطیس دارند. این شرکت به عنوان اولین سازنده دستگاه های طیف سنجی، انواع مختلف دستگاه های طیف سنجی را جهت کاربرد های مختلف در این حوزه توسعه داده است. ارزیابی در ناحیه فرابنفش – مرئی – مادون قرمز نزدیک طیف الکترو مغناطیس با دستگاه های طیف سنج این شرکت امکان پذیر است.

صنایع معدنی و جواهر

 

معادن به عنوان ذخایر با ارزش طبیعی همواره استخراج و فراوری شده و مورد استفاده قرار می گیرند. معادن طلا – مس – سرب – روی – کانی ها – گچ -فیروزه – الماس … بصورت استخراج ماده اصلی و یا پیش ماده تولید فراورده ها مورد توجه هستند. لذا آنالیز ترکبات جهت مطالعات میدانی اکتشاف معادن و نیز آنالیز حین استخراج و تولید محصول نهایی اهمیت ویژه ای دارد. اندازه گیری در صد عناصر فلزی، ترکیبات معدنی از جمله کاربرد های دستگاه های اسپکتروفتومتر و اسپکترومتر هستند که در این حوزه بکار برده می شوند. کاربرد دستگاه های طیف سنجی بطور اخص در زمینه جواهرات مثل الماس به عنوان یک روش تشخیصی منحصر به فرد محسوب می گردد.

شناسایی ترکیبات

 

شناسایی مواد و ترکیبات مختلف شیمیایی در صنایع مختلف توسط دستگاه های تجزیه ای متنوعی صورت می گیرد. شناسایی کامل یک ترکیب و یا ماده ای خاص همواره با آنالیز توسط دستگاه های مختلف تکمیل و تائید می گردد. بخش مهمی از این کار در صنعت توسط دستگاه های طیف سنجی انجام می پذیرد. سرعت بالا و تکرار پذیری خوب از ویژگی های دستگا های آنالیز طیف سنجی می باشند. شناسایی ساختار شیمیایی، حضور ترکیبات مختلف کنار هم، ناخالصی در نمونه ها، حضور عناصر دوپ شده در بستر ماده و موارد بسیاری از این دست با دستگاه های آنالیز این شرکت قابل انجام می باشد.

اندازه گیری ترکیبات

 

اندازه گیری پارامتر های مختلف شیمیایی و فیزیکی مواد مختلف با استفاده از دستگاه های اندازه گیری پیشرفته صورت می پذیرد. این اندازه گیری ها هم به لحاظ بررسی های علمی و هم از جنبه کنترل کیفی در صنایع مختلف اهمیت کلیدی دارد. کنترل محصولات حین تولید و نیز پس از تولید بصورت روزمره مثالی از این کاربردها می باشد. استاندارد نمودن فراورده ها و محصولات تولیدی مختلف توسط مراکز نظارتی و نیز ضرورت این موضوع در تبادلات تجاری کشور ها بسیار مهم می باشد. شرکت طیف سنج دستگاه های آنالیز متعددی جهت اندازه گیری پارامتر های فیزیکی و ترکیبات شیمیایی ارائه می دهد.

پشتیبانی مشتریان

 

متخصصین شرکت با سال ها تجربه در حوزه اندازه گیری ترکیبات مختلف شیمیایی و پارامتر های فیزیکی در انتخاب دستگاه مناسب و پیاده سازی روش کار مربوطه در کنار مشتریان خود می باشند. همینطور همراهی در توسعه دستگاهی و روش کاربردی در صنعت برای فعالیت های تحقیق و توسعه صنایع از اولویت های این شرکت بوده و از پیشنهادات در این خصوص استقبال می نماید..

اندازه گیری شدت نور

 

اندازه گیری شدت نور، پایه و اساس دستگاه های آنالیز طیف سنجی می باشد. اندازه گیری همزمان این پارامتر ها با آرایه ای از آشکار سازها باعث توانمندی ویژه می گردد. دستگاه های آنالیز شرکت طیف سنج بر این اساس می باشند. این اندازه گیری شامل بررسی شدت نور لامپ ها، مشعل ها و هر منبع نوری دیگر می شود. اندازه گیری شدت نور هم از نظر اندازه گیری های فیزیکی و هم جهت استفاده برای آنالیز شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم ها به جهت عدم نیاز به تماس مستقیم و امکان آنالیز از فاصله دور و نیز عدم تخریب نمونه در ارزیابی های پایش پیوسته مورد توجه قرار می گیرند.

اندازه گیری طیف نور

 

فناوری آشکار ساز های آرایه ای و شبکه های نوری امکان اندازه گیری پرتو های مختلف طول موج نور را بصورت همزمان امکان پذیر می سازد. لذا طیف سنجی بسیار سریع و تکرار پذیر گردیده و امکان آنالیز در لحظه را فراهم می نماید. طیف نور به عتوان یک سندیست که حاوی هزاران اطلاعات می باشد که با پردازش آنها اطلاعات مختلفی قابل دست یابیست. شرکت طیف سنج با پیاده سازی این زیر ساخت ها امکانات کاربردی مختلفی از کاربرد در آزمایشگاه تا استفاده در خط تولید پیاده سازی نموده است. ارزیابی طیف لامپ ها، کیفیت نوری شیشه های تولیدی  ازجمله این موارد می باشند.

پشتیبانی مشتریان

 

اندازه گیری شدت نور و طیف آن فعالیت اساسی شرکت طیف سنج می باشد. تولیدات این مجموعه هم در زمینه دستگاه های آنالیز شیمیایی و هم در زمینه نور و طیف سنجی بر پایه این زیر ساخت می باشد. لذا همراهی با مشتریان در انتخاب دستگاه مناسب و کاربری دستگاه خریداری شده و نیز راهبری آن در تحقیق و توسعه از مسئولیت ها و اهداف شرکت می باشد.

اندازه گیری ترکیبات در صنایع

آنالیز و طیف سنجی

هیدرو کربن های پلی آروماتیک

اندازه گیری ترکیبات گوگردی

اندازه گیری آسفالتین

رنگ سنجی فراورده های نفتی

اندازه گیری شدت نور لامپ ها

اندازه گیری نیمه هادی ها

اندازه گیری طیف نور

طیف سنجی راه دور

  • اندازه گیری شوینده ها
  • اندازه گیری سفید کننده ها
  • اندازه گیری کیفیت روغن ها
  • آنالیز رنگ ها
  • اندازه گیری مس
  • اندازه گیری سرب و روی
  • اندازه گیری آهن
  • اندازه گیری طلا و نقره

انتخاب دستگاه مناسب

آزمایشگاه های کنترل کیفیت – آزمایشگاه های تحقیقاتی

پاسخ دهی سریع

تکرار پذیری

روش استاندارد

پارامترهای اندازه گیری

آنالیز و طیف سنجی

اندازه گیری شدت و طیف نور

اندازه گیری شدت نور، توان نور، طول موج تک تک پرتوها، شدت تک تک پرتو ها، تغییرات با زمان، مقایسه پیک با مرجع

اندازه گیری رنگ در مقیاسها

مقیاس های  Lab – XYZ – Lch

آنالیز ضخامت لایه ها

تعیین ضخامت در حد نانو و میکرو متر، شفافیت، رنگ، تغییرات لایه، ترکیب شیمیایی

آنالیز از راه دور

هیدروژن، هلیم، آهن، مس، نیکل، عنصر های مختلف، مولکول های آلی

اندازه گیری ترکیبات آلی

ترکیبات آروماتیک، هیدرو کربن های خطی، آلکیل بنزن ها ی سولفونه، پلی آروماتیک ها

اندازه گیری ترکیبات معدنی

کاتیونها، آنیونها: کرومات ها، منگنات ها، فسفات ها، سولفاتها، سولفید ها

اندازه گبری مواد پلیمری

پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی وینبل کلراید، پلی استایرن، پلی اکریلو نیتریل

آنالیز کانی ها والماس

آنالیز الماس، فیروزه، یاقوت و . . .  آنالیز کانی های مختلف

petrochemistry